2014. október 21., kedd

A LED-ek működése

A fény úgy keletkezik, hogy a diódára kapcsolt elektromos áram a dióda anyagában levő atomok elektronjait gerjeszti, amitől azok nagyobb energiaszintű elektronpályára lépnek, majd miközben visszatérnek eredeti energiaszintjükre, fotonokat bocsátanak ki (a fény elektromos jelenség fordítottja). A LED-ek előnye, hogy a kimeneti fény előállításához alacsony áramerősséget és feszültséget igényelnek, kicsi a fogyasztásuk, kevéssé melegszenek, nagy a kapcsolási sebességük, kis helyen elférnek, ütésállók és nagy az élettartamuk.
forrás: http://www.lamp83.com.tr/en/led-dunyasi/

A kék LED-ről

Az idén nem elvont alapkutatás, hanem a világítást forradalmasító találmány, a LED-ámpák feltalálói kapták a fizikai Nobel-díjat. Nakamura Sudzsi, Amano Hirosi és Akaszaki Iszamu japán fizikusok részesültek a legnagyobb tudományos elismerésben. A LED-technológia nemcsak tudományosan, de környezetvédelmi szempontból is jelentős: a kék LED-ek fényesek és keveset fogyasztanak, minden lényeges szempontból maguk mögé utasítják a hagyományos izzókat és a fénycsöveket. A LED (light emitting diode, azaz fénykibocsátó dióda) lámpák már jó ideje villognak különböző elektronikai eszközökben, a most díjazott japán kutatók azonban teljesen új szintre emelték a technológiát. Korábban ugyanis csak piros és zöld LED-ek léteztek, amelyek világításra alkalmatlanok voltak - inkább csak azt jelezték, hogy be van kapcsolva a tévé. A kék színű fénykibocsátó diódák kifejlesztésére volt szükség ahhoz, hogy nehézsúlyú versenytársat kapjanak a fénycsövek és a hagyományos izzók. A kék LED bevált: már most is széleskörűen elterjedt mobileszközök, televíziók, számítógépek képernyőjének háttérvilágításában, belső terek és közterületek megvilágításában, közlekedési lámpákban.

Íme a kék LED

Ha sok van belőle erősebben világít!

A fényfüzérek is LED világítással működnek. 

A megkülömböztető jelzések villogója is működhet LED-el

A nélkülözhetetlen okostelefonunkban is megtalálható a LED

2014. október 7., kedd

A fény éve hazai értékmérővel

Ezért is kötelességünk, hogy a 2015-ös évben nagy figyelmet szenteljünk a fény tudományos, oktatási, technológiai, orvosi, valamint művészeti alkalmazásainak, valamint annak, hogy ezeket a magyar közvélemény elé tárjuk az oktatás, a média és a szakmai fórumok csatornáin keresztül. A Magyar Tudományos Akadémia és az Eötvös Loránd Fizikai Társulat időben felismerte ennek a tevékenységnek a fontosságát és országos összefogás élére állva próbál megfelelni az ezzel kapcsolatos elvárásoknak
.
forrás: http://leafygills.com/wp-content/themes/shopperpress/thumbs/rayos-de-sol.jpg

A fény éve

A fény évének ikonja.
Az ENSZ és az UNESCO 2015-öt a fény évének nyilvánította. Ehez az eseményhez Magyarország is csatlakozott. A Magyar Tudományos Akadémia programbizottságot hozott létre. Prof. Dr. Kroó Norbert akadémikus vezetésével.A bizottság célúl tűzte ki, hogy kiterjedt eseménysorral hívjafel a hazai közvélemény figyelmét a fény tudományában,oktatásában, technológiában, művészetekben, illetve az életminden területén betöltött kiemelkedően fontos szerepére.

képforrás: https://www.ofi.hu/sites/default/files/styles/medium/public/images/feny_eve_logo_0.jpg?itok=Nq71a3F9